Ekonomi

New York borsası karışık hareketle açıldı

YENİ New York borsası, merkez bankalarının faiz kararlarının ardından güne karışık bir seyirle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,06 azalarak 34.072,13 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 1 artışla 4.160,48 puana, Nasdaq endeksi yüzde 2,22 artışla 12.078,48 puana yükseldi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün yaptığı faiz artırımı ve Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının toplantılarından çıkan faiz kararlarının ardından borsalarda karışık bir seyir izleniyor.

Fed dünkü toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak %4,50-4,75 aralığına yükselterek 16 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Fed Lideri Jerome Powell, bugüne kadar uygulanan hızlı sıkılaştırmanın etkilerinin şu anda hissedilmediğini belirterek, ilk kez dezenflasyonist sürecin başladığının söylenebileceğini söyledi.

Kısıtlayıcı buldukları seviyeye uygun bir biçimde ulaşmak için birkaç faiz artırımını daha görüştüklerine işaret eden Powell, ekonomi genel olarak beklentiler doğrultusunda hareket ederse bu yıl faiz indirimine gitmenin uygun olmayacağını söyledi.

Analistler, siyasi metnin “şahin” olmasına rağmen Powell’ın açıklamalarıyla piyasalarda risk iştahının arttığını belirtirken, açıklanacak diğer verilerin yatırımcı tercihlerinde belirleyici olacağına dikkat çekti.

Fed’in ardından bugün Avrupa ve İngiltere merkez bankaları da politika faizlerini artırdı. İngiltere Merkez Bankası politika faizini Ekim 2008’den itibaren 50 baz puan artırarak yüzde 4,0’e yükseltirken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) üç ana politika faizini 50 baz puan artırarak 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu