Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı depremle ilgili Dezenformasyon Bülteni yayınladı

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı Dezenformasyon Çaba Merkezi tarafından Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntılarla ilgili 24-25 Şubat tarihli Dezenformasyon Bülteni yayınlandı.

Bültende yalanlanmasına rağmen 18-19 Şubat tarihli dezenformasyon bülteninde bazı medya organları hala “Depremde yıkılmayan Elbistan Belediye binası hafif hasar görmesine rağmen yıkılmış, resmi evraklar koruma altında kalmıştır. moloz.” Tartışmanın aldatıcı bir şekilde kamuoyuna servis edilmeye devam edildiği belirtildi.

Elbistan Belediye binasının 6 Şubat’ta meydana gelen depremden önemli ölçüde etkilendiğine dikkat çekilirken, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tespit sonucunda binanın kullanılamaz hale geldiği belirlendi. ağır hasar gördü.

Bültende binaya girmenin yüksek risk oluşturduğu belirtilirken, mevcut binanın bir an önce yıkılmasına karar verildi. Arşivin dijital ortamda da olduğu bildirildi.

Bültende, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan “Hasandağı’nda volkanik faaliyet başladı” iddialarının doğru olmadığı, Hasandağı ve Tuz Gölü fay zonunun toplam 5 GPS ile anlık izlendiği rastgele bir volkanik saha yer alıyor. TÜBİTAK ve AFAD tarafından desteklenen proje desteği ile istasyonlar ve farklı sensörler. Hareketliliğin veya olumsuz durumun konuşmanın konusu olmadığı vurgulandı.

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan “Suriyelilere aylık 10 bin liralık nakit yardım kuyruğu dağıtıldı” tezinin de gerçekçi olmadığı belirtildi. Bültende, tartışmaya konu görüntülerin Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde kurulan Tayvan Reyhanlı Dünya Vatandaşları Merkezi’nde depremzedelere yardım dağıtımı sırasında kaydedildiği belirtildi.

Bültende, Kahramanmaraş’ta depremde yıkılan bir binaya ait olduğu iddia edilen ve bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görüntülerin Türkiye ile hiçbir ilgisinin olmadığı, kaçak kişiler için yıkım kararının infazı sırasında kaydedildiği de bildirildi. Hindistan’ın Uttar Pradesh eyaletinde 32 katlı bir gökdelen inşa etti.

baklanajans.xyz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu